Hasznos információk
A gyermekek, tanulók változatos problémákkal érkeznek a pedagógiai szakszolgálatokhoz. A tünetek főként tanulási, magatartási, beilleszkedési területeken mutatkoznak. Ahhoz, hogy megkaphassák a számukra legmegfelelőbb speciális ellátást, szükséges a szakértői vizsgálat, illetve a szakértői vélemény kiállítása.
Mikor javasolt a gyermek szakértői vizsgálata?
- mozgás- és beszédfejlődésében elmaradás tapasztalható
- magatartási problémája van, nehezen illeszkedik be a közösségbe
- értelmi fejlődésében eltérés tapasztalható
- tanulást alapozó részképességek terén kortársaihoz képest alulteljesít
- tantárgyi ismeretek elsajátítása gondot okoz
Ki kezdeményezhet vizsgálatot?
- nevelési-oktatási intézmény szülői egyetértésben
- gyermekjóléti, gyermekvédelmi, szociális intézmény
- magánkérés útján szülő/nagykorú tanuló
A vizsgálat kérése:
Az eljárás a Szakértői vélemény iránti kérelem formanyomtatvány (a 15/2013. (II.26.) EMMI rendelet 1. sz. melléklete) hiánytalan kitöltésével, a szülő egyetértésével kezdeményezhető. Ehhez csatolni kell a gyermek/tanuló 5 éves kori fejlődési adatlapját (4. melléklet a 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelethez). Ezen felül bármilyen, a gyermeket/tanulót érintő vizsgálati véleményt, vagy orvosi leletet érdemes rendelkezésre bocsátani.
További fontos információk:
- A szakértői vizsgálat helyéről és időpontjáról a szülőt levélben, az intézményt e-mailen keresztül értesítjük.
- A vizsgálat megkezdéséhez a szülői felügyeletet gyakorló mindkét szülő jelenléte szükséges. Valamelyikük akadályoztatása esetén a jelenlévő szülő nyilatkozik arról, hogy a távollévő szülő képviseletére jogosult.
- A szülőnek lehetőséget teremtünk indokolt esetben, hogy a vizsgálaton jelen legyen.
- Ha a beutalóban jelzi, hogy igényt tart esélyegyenlőségi szakértő részvételére, azt biztosítjuk számára.
A szakértői vizsgálat menete:
- explorációs beszélgetés: A szülővel megbeszéljük a vizsgálat menetét, illetve tájékozódunk arról, hogy a beutaló keletkezése óta eltelt időben történt-e változás a gyermek/tanuló életében.
- anamnesztikus adatok: Kikérdezésre kerül -a vizsgált személyre vonatkozóan- a terhesség és szülés lefolyása, a csecsemő- és kisgyermekkori fejlődés (mozgás, beszéd), az intézményes nevelés kezdete, esetleges orvosi vizsgálatok, betegségek.
- IQ teszt felvétele, értelmi képesség megállapítása
- pedagógiai vizsgálat: Tanulást alapozó részképességek, valamint írás-helyesírási, olvasás-szövegértési és számolási készség fejlettségi szintjének feltérképezése.
- tájékoztatás: A szülővel való konzultáció során ismertetjük a vizsgálat eredményét, a diagnózist és a fejlesztési javaslatokat.
A szakértői bizottsági tevékenység lezárásaként szakértői vélemény készítésére kerül sor, ami részletesen tartalmazza a vizsgálat megállapításait. Ezt először a szülőnek küldjük meg postai úton, majd a 15 napos fellebbezési idő lejárta után kapja készhez a gyermek/tanuló intézménye is.