Szakértői bizottsági tevékenység
A járási szakértői bizottság feladata:
- a 3. életévét betöltött gyermek, tanuló teljes körű pszichológiai, pedagógiai-gyógypedagógiaivizsgálata, 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet 4. § A járási szakértői bizottság feladata bővült a korai fejlesztés területén. 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet 4. § A járási szakértői bizottság feladata bővült a korai fejlesztés területén. (2a)* A szakértői bizottság a három évnél fiatalabb gyermek esetében szakértői véleményét a gyermek külön vizsgálata nélkül, a neonatológia, csecsemő és gyermek fül-orr-gégegyógyászat, audiológia, szemész, ortopédia és traumatológia, gyermek- és ifjúságpszichiátria, fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás, orvosi rehabilitáció csecsemő- és gyermekgyógyászat szakterületen, illetve gyermek-neurológia szakorvos által felállított diagnosztikai vélemény és terápiás javaslat alapján is elkészítheti. ”
- a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) megállapítása vagy kizárása, és az ehhez kapcsolódó felülvizsgálatok elvégzése,
- iskolaérettségi vizsgálat(iskolába lépéshez szükséges fejlettség megállapítására irányuló vizsgálat) nálunk már nem kezdeményezhető, kizárólag az Oktatási Hivatalnál
A szakértői vizsgálatot kezdeményezheti:
- A szülő (ha a gyermek óvodás, iskolás, akkor az óvoda, iskola köteles közreműködni a vizsgálati kérelem elkészítésében.)
- A szülő egyetértésével
- a nevelési-oktatási intézmény
- gyámhatóság
- család- és gyermekjóléti szolgálat
- bölcsőde
- gyermekotthon
- területi gyermekvédelmi szakszolgálat
- nevelőszülői hálózat működtetője
Szakértői vizsgálat indítható annál a pedagógiai szakszolgálatnál:
- melynek körzetében a gyermek, tanuló lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkezik vagy,
- amelynek működési körzetében a gyermek, tanuló intézményes ellátásban részesül.
Szakértői vizsgálat kezdeményezéséhez szükséges dokumentumok:
- Szakértői vélemény iránti kérelem alap- és felülvizsgálathoz
- Korai fejlesztés megkezdéséhez
- Korais felülvizsgálathoz ( Az óvodai nevelésben nem részesülő gyermekek részére)
- Első vizsgálathoz (nevelési – és közoktatási intézmények számátra)
- Felülvizsgálat
(Honlapunkról letölthető a Letölthető nyomtatványok fülön, az első vizsgálatot kérő és a felülvizsgálatot kérő nyomtatvány a járási szakértői bizottság esetében ugyanaz.)
- Kötelezően csatolandó melléklet a 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet 4. melléklete: „Adatlap a fejlődési szint megítéléséhez”.
A pontosan kitöltött, hiánytalanul beérkezett kérelmeket iktatjuk, szükség esetén hiánypótlást kérünk.
A vizsgálati időpontról szóló értesítést a törvényes képviselőnek (szülő, gyám, nagykorú tanuló/hallgató) tértivevényes levélben küldjük.
Amennyiben a járási szakértői bizottság vizsgálata alapján sajátos nevelési igény (SNI) valószínűsíthető (pl. értelmi fogyatékosság, autizmus spektrumzavar, ADHD, diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, stb.), a járási szakértői bizottság saját vizsgálatának dokumentációját és a kapcsolódó teljes iratanyagot megküldi a megyei szakértői bizottság részére.