Nevelési tanácsadás
Az ellátás két területre válik szét.
- BTMN ellátás
- Pszichológiai gondozás
BTMN ellátás:
A BTMN mozaikszó jelentése: Beilleszkedési Tanulási, Magatartási Nehézség
A BTM diagnózissal rendelkező gyerekek többségi iskolába, óvodába járnak, intelligencia szintjük az átlagos tartományba esik és beilleszkedési, tanulási vagy magatartási nehézséggel küzdenek. Sok gyermek csak tanulási nehézséggel küzd, de vannak olyanok, akiknél mindhárom illetve bármely két nehézség együtt van jelen.
A köznevelési törvény a következőképpen határozza meg a BTM diagnózis definícióját:
4.§ 2. Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az életkorához viszonyítottan jelentősen alulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, magatartásszabályozási problémákkal küzd, közösségbe való beilleszkedése továbbá személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciákat mutat, de nem minősül sajátos nevelési igényűnek.
Fontos megemlíteni, hogy nehézséggel küzdenek, nem pedig zavarral. A nehézség sokkal enyhébb fokú, mint a zavar. Többségében a fejlesztő folyamat segítségével megszüntethető a fennálló probléma.
A BTMN diagnózissal rendelkező gyerekekkel fejlesztőpedagógus illetve gyógypedagógusok foglalkoznak az iskolában, óvodában csoportos foglalkozások keretén belül, heti 1 alkalommal. Fejlesztésük a szakszolgálat vizsgálata során kiállított szakértői véleményben meghatározott fejlesztési területek szerint történik.
Pszichológiai ellátás:
A pszichológiai ellátás célja a gyermekek érzelmi-, beilleszkedési-, tanulási- és magatartási problémáinak a rendezése, a gyakran ezekhez a problémákhoz társuló családi konfliktushelyzetek enyhítése, és nevelési tanácsadás nyújtása. A pszichológiai ellátás a pár alkalmas pszichológiai tanácsadás, vagy a több alkalmas pszichoterápiás folyamat során valósulhat meg.
A pszichológiai ellátás a szakszolgálat épületében vehető igénybe.
A számos probléma közül néhány, melyekkel hozzánk fordulhatnak:
- trauma feldolgozása
- étkezési problémák
- alvásproblémák
- szobatisztasággal kapcsolatos problémák
- kapcsolatteremtési nehézségek
- önértékelési zavar, önbizalomhiány
- szorongás
- testvérféltékenység
- pszichoszomatikus tünetek: hasfájás, fejfájás
- nevelési nehézségek